Meruňka Pirate (černá)

Jukka

Konzumní zralost:   první polovina července - září
Sklizeň:  první polovina července - září
Tvar plodu:  středně velký až velký, kulovitě oválný
Barva plodu:   tmavě modrá až do černa
Dužnina:   červená, šťavnatá, sladká
Použití:   konzervace, přímý konzum, další zpracování
Růst:   střední, strom vytváří střední kulovitou korunu
Pirate je přírodou vyšlechtěný druh, jedná se o křížence myrobalánu x...

Konzumní zralost:   první polovina července - září
Sklizeň:  první polovina července - září
Tvar plodu:  středně velký až velký, kulovitě oválný
Barva plodu:   tmavě modrá až do černa
Dužnina:   červená, šťavnatá, sladká
Použití:   konzervace, přímý konzum, další zpracování
Růst:   střední, strom vytváří střední kulovitou korunu
Pirate je přírodou vyšlechtěný druh, jedná se o křížence myrobalánu x meruňky. Odrůda je speciální a atraktivní svou tmavou barvou plodů. Plody meruňky Pirate jsou středně velké až velké, kulovitě oválné, tmavě modré až do černa, dozrávají od první poloviny července až do září. Dužina je červená, šťavnatá, sladká. Plodnost je velká, ale má nízkou odolnost proti nízkým teplotám v květu, proto má sklon ke střídavé plodnosti. Vhodná pro pěstování v teplých oblastech na chráněných stanovištích. Vhodnými opylovači pro tento ovocný druh jsou i švestky i meruňky, kvetoucí ve stejnou dobu. Je vysoce odolná proti šarce švestek i proti monilioze.
Meruňky jsou zajímavé zejména svou sezónností, a v neposlední řadě svým lákavým vzhledem a zdraví prospěšnému složení. Plody jsou zdrojem mnoha důležitých látek. Obsahují 15-25 % cukru, beta-karoten, některé vitamíny ze skupiny B, dále také draslík, hořčík a vapník, mangan a měď. Sušené meruňky jsou významným zdrojem proteinů a železa. Konzumace plodů meruněk se doporučuje při chronickém zánětu sliznice hltanu, zánětu přínosních dutin a při ekzémech. Díky vysokému obsahu stopových prvků se meruňky doporučují při malátnosti, depresi, nervozitě a snížené chuti k jídlu. Pomáhají také zraku a působí jako antiseptikum.
Výsadba: Nejvhodnější termín výsadby prostokořenných meruněk je podzimní období, lze vysazovat i na jaře. Při jarní výsadbě ale stromky přichází o zimní vláhu, proto musíme dbát na častější zálivku stromů. Kontejnerované stromy můžeme sadit během celého roku. Při vlastní výsadbě postupujeme tak, že vykopeme jámu dostatečně širokou, aby se do ní vešly kořeny a tak hlubokou, aby místo očkování odrůdy bylo po vysazení nad zemí. Kořeny zasypejte jemnou zeminou, a zalijte dostatkem vody. Kolem stromu udělejte zalévací misku, aby voda neodtekla pryč, kmen obalte vhodnou chráničkou proti okusu a stromek připevněte ke kůlu, aby se nevyvrátil větrem. V následujícím roce je nutné stromy přihnojit dusíkatými hnojivy a to při rašení, po odkvětu, a po červnovém propadu plodů. Tohle hnojení přispívá k rychlejšímu vývoji stromků a zlepšuje jejich zdravotní stav. Na toto hnojení se používá např. Cererit.
Řez: Důležité je stromky po výsadbě zastřihnout, a to tak, že odstraníme nadbytečné výhony a ponechané výhony zakrátíme o 1/3 tak, aby střední výhon převyšoval postranní výhony.
Ochrana: U meruněk je zvlášť důležité provést ochranu proti moniliovému úžehu, a to přípravky Horizon nebo Teldor na začátku květu a opakovat na konci kvetení. Tímto můžeme ochránit i ostatní peckoviny (višně, švestky). Moniliová hniloba se vyskytuje při dozrávaní všech peckovin, lze použít stejné přípravky s ohledem na ochrannou lhůtu.
Více informací o produktu

Upřesnit výběr

Bohužel žádný eshop nemá tento produkt aktuálně skladem.